Elekter on tänapäeva kodudes üks põhilistest mugavustest, kuid selle kasutamisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik. Vigane elektrisüsteem võib olla ohtlik nii sinu ja su pere turvalisuse kui ka kodu varalise seisukorra jaoks. Millised on peamised ohukohad koduses majapidamises seoses elektriga?
Valgusti hakkab sisselülitamisel värelema või ei hakka korralikult põlema
Kui märkad, et su valgusti hakkab pärast sisselülitamist värelema või ei põle korralikult, võib see olla märk probleemist elektrisüsteemis. Värelev valgusti võib näidata ebastabiilset elektriühendust, mis võib olla põhjustatud lülititesse kogunenud tolmust või vigasest kontaktist. Sellisel juhul peaksid kutsuma elektriku, et probleemi diagnoosida ja parandada.
Valgustase kõigub üles-alla
Kui märkad, et valgustaseme intensiivsus muutub pidevalt üles-alla, võib see osutada probleemile neutraalkaablis või elektrivarustuses. Vigane neutraaljuhe võib viia ohtliku olukorrani, kus seadmed võivad läbi põleda. Lisaks võib üle- või alapinge kahjustada elektriseadmeid ja lühendada nende eluiga. Sarnaselt eelmisele olukorrale peaks kutsuma elektriku, et seda probleemi lahendada.
Tunned kärsahaisu
Kui tunned koduses elektrisüsteemis kärsahaisu, on väga oluline kiiresti tegutseda. Esimene samm on voolukilbi väljalülitamine. Kärsahais võib näidata, et midagi on süttinud elektrijuhtmetes või seadmetes. Sellises olukorras tuleks koheselt kutsuda elektrik, sest kärsahais viitab potentsiaalselt eluohtlikule rikkele.
Elektrikilbi kaitsmed on pealt katsudes nii soojad, et käel on ebamugav
Kui märkad, et elektrikilbi kaitsmed või pistikupesad on tavapärasest kuumemad, võib see olla märk halvast kontaktist või ülekoormusest elektrisüsteemis. Kuumad kaitsmed suurendavad tulekahju riski. Selles olukorras tuleks elektrik kutsuda kiiresti ja vältida elektri tarbimist enne, kui elektrik probleemi lahendab.
Koduse elektrisüsteemi ohutus on kriitilise tähtsusega. Märgates mõnda neist ohukohtadest oma kodus, tuleks tegutseda kiiresti ja kutsuda professionaalne elektrik. Ära kunagi proovi elektritöid ise teha, kui sa pole vastava pädevusega. Ennetav hooldus ja korrapärane kontroll aitavad ennetada ohtlikke olukordi ja hoida sinu kodu elektrivarustuse heas korras.